Eurotech breeze Without Casters – Apple Fabric Seat – Apple Plastic Back – Gray Frame – Four-legged Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Brand | The Raynor Group, Inc |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Seat Material | Fabric |
| Seat Width | 17.50" |
| Seat Depth | 19.50" |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Seat Color | Apple |
| Maximum Seat Height | 19.50" |
| Back Material | Plastic |
| Back Color | Apple |
| Back Height | 13.50" |
| Back Width | 19" |
| Base Shape | Four-legged |
| Armrest | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Recycled Content | 1985-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2045-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.8" |
| Width | 25" |
| Depth | 21" |
| Frame Color | Gray |
| Certifications & Standards | GSA |
| Brand Name | Eurotech |
| Manufacturer | The Raynor Group, Inc |
| Product Name | breeze Without Casters |
| Product Line | breeze |
| Manufacturer Part Number | FS8277020 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Breeze Side Chair features a contemporary design, adding a modern touch to training rooms, boardrooms and more. Contoured back supports better posture for comfortable sitting during long periods. Fabric-upholstered, cushioned seat covers are made with soft-to-the-touch fabric, providing enhanced comfort. Armrests allow you to sit in a relaxed position. Powder-coated, steel tubing creates sturdy support and protects legs from chipping. Perforated back allows air to flow freely to help you stay cool. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>2 x Leg/Arm Frame</li> <li>1 x Seat Cushion</li> <li>1 x Seat Plastic Cover</li> <li>1 x Plastic Backrest</li> <li>2 x Steel Bar</li> <li>2 x Backrest Screw (4×15.5mm)</li> <li>4 x Seat Screw (6x34mm) + Washer</li> <li>1 x M5 Size Allen Wrench</li> </ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Weight (Approximate) | 22 lb |



