Scott Essential 100% Recycled Hard Roll Towels
Login to View Prices
Scott Essential 100% Recycled Hard Roll Towels
Scott Essential 100% Recycled Hard Roll Towels – 8″ x 700 ft – 4200 Sheets – Brown – 6 / Carton
Additional information
| Weight | 24.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.00 × 16.00 × 8.44 in |
| For Use With | 46254 |
| Core Size | 1.75" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Roll |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towels |
| Application | Hand Washing |
| Material(s) | Paper |
| Diameter | 7.9" |
| Compliance Standards | EcoLogo Certified |
| Number of Plies | 1 |
| Applicable Material | Vinyl |
| Dirt Types | Liquid |
| Width | 8" |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Global Product Type | Hardwound Paper Towel Rolls |
| Roll Length | 700 ft |
| Color(s) | Brown |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 036000540383 |
| MPN | 54038 |
| Brand | Scott® |
| product-type | Paper Towel |
| environmental-certification | EcoLogo |
| full-size | 8" x 700 ft |
| compatible-dispenser | <p>Scott Essential Manual or Electronic Dispenser</p> |
| product-color | Brown |
| color-family | Brown |
| total-number-of-sheets | 4200 |
| country-of-origin | United States |
| recycled | Yes |
| recycled-content | 100% Fiber |
| post-consumer-waste | 0.4 |
| assembly-required | No |
| certifications-standards | <p>FSC Certified</p> |
| brand-name | Scott |
| manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| product-name | Essential 100% Recycled Hard Roll Towels |
| product-line | Essential |
| application-usage | Guest |
| manufacturer-part-number | 54038 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Scott Essential Hard Roll Towels feature absorbent, high-quality material to provide an excellent choice for your business. Proprietary Absorbency Pockets allow fewer towels to be needed to dry your hands effectively, helping to reduce waste. They absorb water up to 75 percent faster than other brown towels while using up to 38 percent less fiber thanks to Absorbency Pocket technology. Made with recycled fibers, these towels meet EPA guidelines and are FSC and EcoLogo certified. They are designed for efficient, general-purpose cleaning and drying for a cost-efficient, waste-reducing experience. Hard roll towels are compatible with Scott Essential Manual or Electronic Dispensers (none included) for 99.9 percent jam-free dispensing. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069097504.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 6 / Carton |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.