Select Jumbo Bath Tissue, Septic Safe, 2-Ply, White, 3.3″ x 1,000 ft, 12 Rolls/Carton
Login to View Prices
Product Description
Cascades PRO Select Jumbo Toilet Paper – 2 Ply – 3.30″ x 1000 ft – White – Fiber – Soft, Durable, Long Lasting, Strong – For Multi Surface, Multipurpose – 12 / Carton
Product Specification
Additional information
| Weight | 21.3780 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 18.25 × 10.75 in |
| Attribute13Name | Strong |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Attribute3Name | <ul> <li>Cascades Jumbo Toilet Paper Double-Roll Dispenser (DB12) </li> <li>Cascades Universal Jumbo Toilet Paper Single-Roll Dispenser (DB09)</li> </ul> |
| Attribute2Name | 3.30" x 1000 ft |
| Attribute15Name | Select Jumbo Toilet Paper |
| Manufacturer Website Addres | |
| Attribute16Name | Select |
| Attribute20Name | <p>Strong, soft and durable, PRO Select Jumbo Toilet Paper is ideal for use in high-traffic public or commercial restrooms, reducing maintenance with its long-lasting rolls. Made from a high percentage of recycled fibers, this two-ply toilet paper is environmentally friendly. The jumbo roll helps cut down on runouts and reduces maintenance time, ensuring customer satisfaction time and time again. It fits in Cascades Jumbo Toilet Paper Double-Roll Dispenser and Universal Jumbo Toilet Paper Single-Roll Dispenser. Bathroom tissue is an optimal choice for use in restrooms in schools, classrooms, breakrooms and more. It safe for sewer and septic systems.</p> |
| Attribute11Name | <p>FSC Certified</p> |
| Country of Origin | United States |
| Attribute1Name | Bathroom Tissue |
| Product Material | Fiber |
| Manufacturer Part Number | Attribute18Value |
| Attribute12Name | Cascades PRO |
| Attribute14Name | Cascades |
| Attribute17Name | Multipurpose |
| UPC | 067220611409 |
| MPN | B140 |
| Brand | Cascades |
| product-type | Bathroom Tissue |
| full-size | 3.30" x 1000 ft |
| compatible-dispenser | <ul> <li>Cascades Jumbo Toilet Paper Double-Roll Dispenser (DB12) </li> <li>Cascades Universal Jumbo Toilet Paper Single-Roll Dispenser (DB09)</li> </ul> |
| product-color | White |
| number-of-plys | 2 |
| recycled | Yes |
| recycled-content | 100% Fiber |
| assembly-required | No |


Reviews
There are no reviews yet.