Ergotron StyleView Wall Mount for Keyboard, Monitor, Bar Code Scanner, Mouse, CPU, Wrist Rest, LCD Display – White
Login to View Prices
Keyboard & Monitor Mount Workstation
Let caregivers in your healthcare organization work sitting or standing with everything they need at their fingertips. This sit-stand combo system holds a monitor, barcode scanner, CPU, wrist rest and mouse, plus a sturdy worksurface and pull-out keyboard tray, all on the same height-adjustable arm. The pan-pivot feature moves the monitor up to 180° to easily share information with patients or colleagues and for an ergonomic fit that supports the best workflows (and comfort).
- Comfortable documentation: Work sitting or standing with 20″ (51 cm) of height adjustment
- Personalized fit: Independent screen adjustment, plus monitor and keyboard extension
- Ergonomic set-up: Back-tilt keyboard tray protects wrists from pain or injury
- Infection control: Offers easy-to-clean features and antimicrobial-treated surfaces
- Save space: Fold the arm out of the way and stow the keyboard tray when not in use
- Clean look: Cables stay hidden and organized for easy cleaning
Additional information
| Weight | 41.0000 lbs |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Maximum Screen Size Support | 24" |
| Product Material | Aluminum,Plastic |
| Height Adjustable | Yes |
| Product Type | Wall Mount |
| Features | Ergonomic,Keyboard Tray,Antimicrobial,Screen Level Adjustment,Cable Management,30° Tilt,360° Panning,90° Rotation,Durable,Pivot,Integrated Wrist Rest |
| Package Contents | <ul> <li>Combo Arm</li> <li>34" Wall Track</li> <li>2 x Track Covers</li> <li>CPU Holder</li> <li>2 x 10" Cable Channels</li> <li>Track Mount Bracket Kits</li> <li>Wall Track Fasteners for Concrete and Wood</li> <li>CPU Direct Wall Mount Kit</li> <li>Wrist Rest</li> <li>Scanner Holder</li> <li>Mouse Holder</li> <li>Keyboard Tray</li> <li>Slide-out Mouse Tray</li> <li>Handle</li> <li>VESA Monitor Mounting Kit</li> <li>Cable Ties</li> </ul> |
| Device Supported | Keyboard,Monitor,Bar Code Scanner,Mouse,CPU,Wrist Rest,LCD Display |
| Maximum Load Capacity | 32 lb |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Line | StyleView |
| Product Color | White |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 45-594-216 |
| Brand | Ergotron |















Reviews
There are no reviews yet.