Ergotron StyleView Lift for Flat Panel Display – Black
Login to View Prices
A very low-profile workstation that adjusts between sitting and standing working heights: With a storage depth of just 6″ (15.2 cm), it is the perfect solution for space-constrained patient rooms.
Move the entire system-monitor, keyboard, mouse and scanner-in a single motion. The slide-out, back-tilt keyboard enhances user comfort, while the monitor and keyboard pan capability promotes patient-caregiver interaction.
- Lift offers a dependable mounting solution with maximum productivity
- Can withstand a maximum weight of 33 lb
- Compatible with the screen size of 24″
Additional information
| Weight | 30.0000 lbs |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern | 75 x 75,100 x 100 |
| Maximum Screen Size Support | 24" |
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Product Type | Lift |
| Features | Ergonomic,Tilt,Cable Management,Pan,Pivot,Retractable,Durable |
| Package Contents | <ul><li>Sit-stand Lift Chassis</li><li>Monitor Pivot</li><li>Covers</li><li>Shelf</li><li>Retractable Keyboard Tray</li><li>Slide-out Mouse Tray</li><li>Wrist rest</li><li>Mouse Pouch</li><li>Scanner Holder</li></ul> |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 33 lb |
| Compatibility | Monitor |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Line | StyleView |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 61-080-085 |
| Brand | Ergotron |












Reviews
There are no reviews yet.