Ergotron 45-253-026 Wall Mount Track for Flat Panel Display
Login to View Prices
With Small Black CPU Holder. Durable polished aluminum construction! This is a complete solution that accommodates an LCD, keyboard and CPU while providing vertical and side-to-side motion. It is perfect for space-constrained areas: simply fold the keyboard and LCD tight against the wall when not in use.
- Wall Mount Track offers maximum mounting efficiency with added usability
- Can withstand a maximum weight of 25 lb
- Supports 24″ displays
- Built with aluminum product material to offer high strength and durability
Additional information
| Maximum Screen Size Support | 24" |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Package Contents | <ul><li>10" and 34" Wall Track</li><li>2 x Black Track Cover</li><li>LX Wall Mount LCD Arm</li><li>LX Keyboard Arm</li><li>Wrist Rest</li><li>Mouse Pad</li><li>Mouse Holder</li><li>Small CPU Holder</li><li>2 x 10" Cable Channel</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Compatibility | <ul><li>Keyboard</li><li>Up to 24" LCD</li><li>1-3/8" to 3-3/4" Wide CPU</li></ul> |
| Product Model | 45-253-026 |
| Product Series | LX |
| Product Type | Wall Mount Track |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Manufacturer | Ergotron, Inc |
| Manufacturer Website Addres | |
| Maximum Load Capacity | 25 lb |
| Product Material | Aluminum |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 45-253-026 |
| Brand | Ergotron |












Reviews
There are no reviews yet.