Ergodyne ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves – Small Size – Black – Half Finger Design, Padded Palm, Reinforced Thumb, Breathable, Brow Wipe Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Durable – For Heavy Lifting – 1 – 1″ Thickness – 10″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Glove Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 860 |
| Product Name | ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Heavy Lifting |
| Manufacturer Part Number | 17282 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while lifting heavy objects by wearing these 860 Heavy Lifting Utility Gloves. Fingerless design and knuckle pad maximize dexterity and range of motion while keeping your palms protected from injury. Easily grip and move objects with the padded leather palm and reinforced thumb saddle. Breathable, stretch spandex conforms to your hand for a comfortable fit without confining hand and causing excessive sweat. Adjust tightness using the hook-and-loop closure with its low-profile, molded design that stays out of your way. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves – Medium Size – Black – Half Finger Design, Padded Palm, Reinforced Thumb, Breathable, Brow Wipe Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Durable – For Heavy Lifting – 1 – 1″ Thickness – 10.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Glove Length | 10.25" |
| Glove Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 860 |
| Product Name | ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Heavy Lifting |
| Manufacturer Part Number | 17283 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while lifting heavy objects by wearing these 860 Heavy Lifting Utility Gloves. Fingerless design and knuckle pad maximize dexterity and range of motion while keeping your palms protected from injury. Easily grip and move objects with the padded leather palm and reinforced thumb saddle. Breathable, stretch spandex conforms to your hand for a comfortable fit without confining hand and causing excessive sweat. Adjust tightness using the hook-and-loop closure with its low-profile, molded design that stays out of your way. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves – Large Size – Black – Half Finger Design, Padded Palm, Reinforced Thumb, Breathable, Brow Wipe Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Durable – For Heavy Lifting – 1 – 1″ Thickness – 10.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 10.50" |
| Glove Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 860 |
| Product Name | ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Heavy Lifting |
| Manufacturer Part Number | 17284 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while lifting heavy objects by wearing these 860 Heavy Lifting Utility Gloves. Fingerless design and knuckle pad maximize dexterity and range of motion while keeping your palms protected from injury. Easily grip and move objects with the padded leather palm and reinforced thumb saddle. Breathable, stretch spandex conforms to your hand for a comfortable fit without confining hand and causing excessive sweat. Adjust tightness using the hook-and-loop closure with its low-profile, molded design that stays out of your way. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves – Extra Large Size – Black – Half Finger Design, Padded Palm, Reinforced Thumb, Breathable, Brow Wipe Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Durable – For Heavy Lifting – 1 – 1.25″ Thickness – 10.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 10.75" |
| Glove Thickness | 1.25" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 860 |
| Product Name | ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Heavy Lifting |
| Manufacturer Part Number | 17285 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while lifting heavy objects by wearing these 860 Heavy Lifting Utility Gloves. Fingerless design and knuckle pad maximize dexterity and range of motion while keeping your palms protected from injury. Easily grip and move objects with the padded leather palm and reinforced thumb saddle. Breathable, stretch spandex conforms to your hand for a comfortable fit without confining hand and causing excessive sweat. Adjust tightness using the hook-and-loop closure with its low-profile, molded design that stays out of your way. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves – XXL Size – Black – Half Finger Design, Padded Palm, Reinforced Thumb, Breathable, Brow Wipe Thumb, Molded, Hook & Loop Closure, ID Tab, Pull-on Tab, Durable – For Heavy Lifting – 1 – 1.25″ Thickness – 11″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 1.25" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 860 |
| Product Name | ProFlex 860 Heavy Lifting Utility Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Application/Usage | Heavy Lifting |
| Manufacturer Part Number | 17286 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while lifting heavy objects by wearing these 860 Heavy Lifting Utility Gloves. Fingerless design and knuckle pad maximize dexterity and range of motion while keeping your palms protected from injury. Easily grip and move objects with the padded leather palm and reinforced thumb saddle. Breathable, stretch spandex conforms to your hand for a comfortable fit without confining hand and causing excessive sweat. Adjust tightness using the hook-and-loop closure with its low-profile, molded design that stays out of your way. Pull-on tab creates easy on/off movements without difficulty. Write your name on the ID label to separate your gloves from others.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















