Ergodyne Proflex 817wp Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves – Thermal Protection – Small Size – Black – Reinforced, Water Proof, Machine Washable, Windproof, Weather Resistant, Breathable, Cold Resistant, Moisture Resistant, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Fingertip, … – For Handling Goods, Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Hunting, Fishing, Outdoor, Smartphone, Tablet PC – 1 – 3″ Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 817WP |
| Product Name | ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17372 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working by wearing these 817WP Thermal Work Gloves. They are insulated with 3M Thinsulate on palms (40 grams) and back of hand (70 grams) for extreme protection in cold temperatures. Lightweight insulation maintains dexterity without adding excessive bulk. Rugged palm and fingertip reinforcements maximize grip when handling abrasive surfaces. Ripstop outer shell with DWR water-repellent finish and breathable insert creates waterproof/windproof gloves for optimum protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Reflective accents enhance visibility and hand signaling in low-light conditions. Long, neoprene cuff comfortably fits under/over jacket. Easily tighten cuff with hook-and-loop closure for a customized fit. Personalize gloves by writing your name on ID space. Use your phone without removing gloves.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 817wp Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves – Thermal Protection – Medium Size – Black – Reinforced, Water Proof, Machine Washable, Windproof, Weather Resistant, Breathable, Cold Resistant, Moisture Resistant, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Fingertip, … – For Handling Goods, Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Hunting, Fishing, Outdoor, Smartphone, Tablet PC – 1 – 3″ Thickness – 13.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 13.50" |
| Glove Thickness | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 817WP |
| Product Name | ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17373 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working by wearing these 817WP Thermal Work Gloves. They are insulated with 3M Thinsulate on palms (40 grams) and back of hand (70 grams) for extreme protection in cold temperatures. Lightweight insulation maintains dexterity without adding excessive bulk. Rugged palm and fingertip reinforcements maximize grip when handling abrasive surfaces. Ripstop outer shell with DWR water-repellent finish and breathable insert creates waterproof/windproof gloves for optimum protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Reflective accents enhance visibility and hand signaling in low-light conditions. Long, neoprene cuff comfortably fits under/over jacket. Easily tighten cuff with hook-and-loop closure for a customized fit. Personalize gloves by writing your name on ID space. Use your phone without removing gloves.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 817wp Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves – Thermal Protection – Large Size – Black – Reinforced, Water Proof, Machine Washable, Windproof, Weather Resistant, Breathable, Cold Resistant, Moisture Resistant, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Fingertip, … – For Handling Goods, Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Hunting, Fishing, Outdoor, Smartphone, Tablet PC – 1 – 3″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 817WP |
| Product Name | ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17374 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working by wearing these 817WP Thermal Work Gloves. They are insulated with 3M Thinsulate on palms (40 grams) and back of hand (70 grams) for extreme protection in cold temperatures. Lightweight insulation maintains dexterity without adding excessive bulk. Rugged palm and fingertip reinforcements maximize grip when handling abrasive surfaces. Ripstop outer shell with DWR water-repellent finish and breathable insert creates waterproof/windproof gloves for optimum protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Reflective accents enhance visibility and hand signaling in low-light conditions. Long, neoprene cuff comfortably fits under/over jacket. Easily tighten cuff with hook-and-loop closure for a customized fit. Personalize gloves by writing your name on ID space. Use your phone without removing gloves.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 817wp Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves – Thermal Protection – XXL Size – Black – Reinforced, Water Proof, Machine Washable, Windproof, Weather Resistant, Breathable, Cold Resistant, Moisture Resistant, Durable, Reinforced Palm Pad, Reinforced Fingertip, … – For Handling Goods, Cold Storage, Refrigeration, Construction, Mining, Hunting, Fishing, Outdoor, Smartphone, Tablet PC – 1 – 3″ Thickness – 15″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 5.50" |
| Glove Length | 15" |
| Glove Thickness | 2001-03-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Pull-on Tab |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 817WP |
| Product Name | ProFlex 817WP Reinforced Thermal Waterproof Winter Work Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Tablet PC |
| Manufacturer Part Number | 17376 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands warm and dry while working by wearing these 817WP Thermal Work Gloves. They are insulated with 3M Thinsulate on palms (40 grams) and back of hand (70 grams) for extreme protection in cold temperatures. Lightweight insulation maintains dexterity without adding excessive bulk. Rugged palm and fingertip reinforcements maximize grip when handling abrasive surfaces. Ripstop outer shell with DWR water-repellent finish and breathable insert creates waterproof/windproof gloves for optimum protection from the elements. Soft thumb area doesn't irritate your skin when wiping your nose or face. Reflective accents enhance visibility and hand signaling in low-light conditions. Long, neoprene cuff comfortably fits under/over jacket. Easily tighten cuff with hook-and-loop closure for a customized fit. Personalize gloves by writing your name on ID space. Use your phone without removing gloves.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |

















