Ergodyne Proflex 720ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves – Small Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 10.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 10.50" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 720LTR |
| Product Name | ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17152 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 720LTR Leather-Reinforced Safety Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Pointer finger, middle finger and thumb are uncovered to grasp fasteners or other small parts. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 720ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves – Medium Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 11″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 720LTR |
| Product Name | ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17153 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 720LTR Leather-Reinforced Safety Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Pointer finger, middle finger and thumb are uncovered to grasp fasteners or other small parts. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 720ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves – Large Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 11.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 11.25" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 720LTR |
| Product Name | ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17154 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 720LTR Leather-Reinforced Safety Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Pointer finger, middle finger and thumb are uncovered to grasp fasteners or other small parts. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 720ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves – Extra Large Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 11.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 11.25" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 720LTR |
| Product Name | ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17155 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 720LTR Leather-Reinforced Safety Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Pointer finger, middle finger and thumb are uncovered to grasp fasteners or other small parts. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 720ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves – XXL Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 12″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 720LTR |
| Product Name | ProFlex 720LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Framing Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17156 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 720LTR Leather-Reinforced Safety Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Pointer finger, middle finger and thumb are uncovered to grasp fasteners or other small parts. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















