Ergodyne Proflex 710ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves – Small Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 12.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 12.50" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710LTR |
| Product Name | ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17142 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710LTR Leather-Reinforced Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements on the padded palm, fingertips and thumb for enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 710ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves – Medium Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 13″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 13" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710LTR |
| Product Name | ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17143 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710LTR Leather-Reinforced Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements on the padded palm, fingertips and thumb for enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 710ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves – Large Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710LTR |
| Product Name | ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17144 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710LTR Leather-Reinforced Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements on the padded palm, fingertips and thumb for enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 710ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves – Extra Large Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 13.25″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.25" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710LTR |
| Product Name | ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17145 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710LTR Leather-Reinforced Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements on the padded palm, fingertips and thumb for enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne Proflex 710ltr Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves – XXL Size – Black – Heavy Duty, Abrasion Resistant, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, ID Tab, Machine Washable, … – 1 – 2.50″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Reinforced Saddle |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710LTR |
| Product Name | ProFlex 710LTR Heavy-Duty Leather-Reinforced Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17146 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710LTR Leather-Reinforced Gloves. They are made of abrasion-resistant, leather reinforcements on the padded palm, fingertips and thumb for enhanced grip and feel. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Low-profile, hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the designated ID space. Use these multipurpose, heavy-duty gloves for a variety of jobs. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |



















