Durable Non-View Binder with DuraHinge and Slant Rings, 3 Rings, 1″ Capacity, 11 x 8.5, Green
Login to View Prices
Durable binder features a sturdy construction that’s ideal for frequent referencing. The DuraHinge® design is stronger, lasts longer and resists tearing, and the DuraEdge® feature makes the sides and top more pliable, providing greater split resistance. Deeply textured film offers a smoother finish and features a linen pattern for a high-quality look and feel. The binder features wider front and back panels to fully cover standard dividers and sheet protectors. Slant rings have a higher page capacity when compared to the same size round rings. Pages lie flat with back-mounted rings. Two interior pockets provide plenty of room to store both punched and unpunched paperwork.
Additional information
| Weight | 0.8480 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.10 × 10.50 × 1.80 in |
| Color Family | Green |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Polypropylene |
| Binder Color(s) | Green |
| Post-Consumer Recycled Cont | 42% |
| Total Recycled Content Perc | 42% |
| Binder Size Capacity | 1" |
| Binder Sheet Capacity | 220 |
| Ring Style | Slant D-Ring |
| Inside Pocket Description | One Back |
| Ring Mounting | Back |
| Binder Style | Non-View |
| Binder Type | Ring |
| Global Product Type | Ring Binders |
| Binder Sheet Size | 11 x 8.5 |
| Number of Rings | 3 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 077711272538 |
| MPN | 27253 |
| Brand | Avery® |
















Reviews
There are no reviews yet.