Dubl Open Single-Serve Bags, 7″ x 0.75″ x 6.75″, White, 8,000/Carton
Login to View Prices
7 in stock
SKU:
BGC300421
Categories: Bags, Food Service
Single serve bags open at the top and side for easy loading and eating on the go. Multi-purpose bag allows you to use one size for multiple applications. Protective dry-wax coating helps keep customer’s hands clean. Flat-storage design.
Additional information
| Weight | 52.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.25 × 17.00 × 11.25 in |
| Bag Material Type | Coated Paper |
| Bag Size Type | Single-Serve |
| Height | 6.75" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | White |
| Global Product Type | POS Multi-Use Foodservice Bags |
| Depth | 0.75" |
| Bag Handle Indicator | No |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Food-Handling Use Scenario | POS Cold Sandwiches |
| Bag Labeling Indicator | No |
| Bag Closure Type | Open-Face |
| Width | 7" |
| Material(s) | Wax-Coated Paper |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 072181004214 |
| MPN | 300421 |
| Brand | Bagcraft |
Be the first to review “Dubl Open Single-Serve Bags, 7″ x 0.75″ x 6.75″, White, 8,000/Carton” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.