DS-70 Portable Document Scanner, 600 dpi Optical Resolution, 1-Sheet Auto Document Feeder
Login to View Prices
Small and light mobile single-sheet-fed document scanner, it features fast speeds for busy professionals, scanning a single page in as fast as 5.5 seconds. This portable scanner accommodates documents up to 8.5″ x 72″, plus business/ID cards and receipts. Included OCR and document management software allows users to easily create editable text and searchable PDFs. No batteries or external power are required when the scanner is connected to a computer via the USB port. Compatible with both Windows® and Mac®, the DS-70 is ideal for virtually any workspace.Package Includes: Start Here Poster; USB Cable; Maintenance Sheets
Additional information
| Weight | 1.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.10 × 5.60 × 2.70 in |
| Auto Document Feed/Sheets | 1 |
| Scan Size (W x H) | 8.5" x 72" |
| Ship Class Code | H |
| Scan Speed (Color) | 10 ppm |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Connector/Port/Interface | USB 2.0 |
| Automatic Duplexing | No |
| Optical Resolution | 600 dpi |
| Global Product Type | Sheetfed Scanners |
| Color Bit Depth | 16-bit |
| Operating System Compatibil | Windows® 7, 8, 8.1, 10 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Package Includes | Maintenance Sheets |
| Scan Speed (Black) | 10 ppm |
| UPC | 010343945043 |
| MPN | B11B252202 |
| Brand | Epson® |














Reviews
There are no reviews yet.