Double Stuff File Folders, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, Manila, 50/Pack
Login to View Prices
Perfect for overstuffing! Twice the capacity of standard folders, these hold over 250 letter-size sheets. Folder fits neatly in filing drawers. Lighter interior color helps prevent misfiling. Sturdy 11-point paper.
Additional information
| Weight | 3.0800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.75 × 10.00 × 11.75 in |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Manila |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Color | Manila |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Folder Width | 11.63" |
| File Folder Size Type | Letter |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| Green Information | Contains a minimum of 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| File Tab Position | Assorted |
| UPC | 078787544598 |
| MPN | 54459EE |
| Brand | Pendaflex® |









Reviews
There are no reviews yet.