Doodlebug Threaded Pad Holder Kit, 4.63 x 10, Orange, 4/Carton
Login to View Prices
3M™ Doodlebug™ Pad Holder 6472 with Pads Kit includes one pad holder, one 3M™ Doodlebug™ White Cleansing Pad 8440, and one 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub `n Strip Pad 8541. The plastic pad holder’s bottom surface has hook grippers that attach to a loop surface on any 3M™ Doodlebug™ Pad or Brush. The pad holder swivels in all directions and has a low profile, allowing easy access to corners and under furniture and equipment. It can be used with any U.S. standard threaded broom handle (not included). The 3M™ Doodlebug™ Brown Scrub ‘n Strip Pad 8541 removes grime and finish buildup, while the 3M™ Doodlebug™ White Cleansing Pad 8440 safely cleans delicate surfaces. The non-woven web design of the pads rinses easily for reuse and won’t rust.Package Includes: (4) Kits, Each Kit: (1) Holder; (1) White Cleansing Pad; (1) Brown Scrub Pad
Additional information
| Weight | 2.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 10.10 × 8.90 in |
| Package Includes | (1) Brown Scrub Pad |
| For Use With | 3M™ Doodlebug™ Pads |
| Scrub Pad Holders Connectio | Threaded Socket |
| Size | 4.63" x 10" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Pole Block Scrub Pad Holders |
| Color(s) | Orange |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 048011085425 |
| MPN | 6472 |
| Brand | 3M™ |










Reviews
There are no reviews yet.