Dual Action Sweeper, 44″ Steel/Plastic Handle, Black/Yellow
Login to View Prices
The Rubbermaid Commercial Products Dual Action Mechanical Carpet Sweeper contains 2 types of bristle brush rolls to collect dust, dirt and debris from carpets. This carpet sweeper is made from durable galvanized steel and ABS plastic and works well for bare floors and low-pile carpets. Efficient 7.5-in. sweep path, plus rubber bumper to protect furniture and walls.
Additional information
| Weight | 4.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 10.13 × 4.75 in |
| Overall Length | 44" |
| Color(s) | Black/Yellow |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Brush Length | 7.5" |
| Handle Material(s) | Plastic |
| Handle Diameter | 1" |
| Ship Class Code | B |
| Application | Low Pile Carpets |
| Global Product Type | Carpet Sweeper Brooms |
| Bristle Material | Nylon |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876187380 |
| MPN | FG421388BLA |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |














Reviews
There are no reviews yet.