A business printing calculator without the paper. Twelve-digit desktop calculator that allows you to check up to 150 steps and make corrections. Double zero and triple zero (00, 000) keys let you imput large numbers. Backspace key erases mistakenly entered digits and helps you from having to start over. Other functions include review and auto review, go-to function, correct key, GT memory and three-key memory.
Additional information
| Weight | 0.0810 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.67 × 7.68 × 1.30 in |
| Logical (Boolean) Operation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Variable Regression | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Base Number Calculations | No |
| Markup/Down Key | Yes |
| Complex Number Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Polar-Rectangular Conversio | No |
| Power Source(s) | Solar |
| Display Notation | Numeric |
| Calculators Display Type | LCD |
| Item Count Function | Yes |
| Matrices | No |
| Bond Calculations | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Hyperbolic Functions | No |
| Percent Add-On/Discount | Yes |
| Fraction Calculations | No |
| Display Angle | Fixed |
| Fraction/Decimal Conversion | No |
| Display Characters x Displa | 12 x 1 |
| Equation Editor | No |
| Metric Conversion | No |
| Double Zero Key | Yes |
| Cash Flow Calculations | No |
| Ship Class Code | J |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Size | 10.38 x 7.63 |
| Display Characters Height | 19 mm |
| I/O Port | No |
| Time-Value-of-Money | No |
| Time/Date | No |
| Wall-Mountable | No |
| Square Root Key | Yes |
| Tax Calculation | No |
| Depreciation Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Amortization | No |
| Backspace Key | Yes |
| Confidence Interval Calcula | No |
| +/- Switch Key | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Decimal Function | Yes |
| Calculators Memory | 3-Key |
| Global Product Type | Basic Calculators |
| Number of Display Digits | 12 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 079767900861 |
| MPN | DJ120D |
| Brand | Casio® |








Reviews
There are no reviews yet.