Upright angled display provides maximum viewing comfort of the large easy-to-read numbers. Display indicates the operation symbol during a calculation and equal sign appears with result. PC-like keyboard touch and sound helps with accurate keying of entries.Package Includes: Battery
Additional information
| Weight | 0.5380 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.90 × 5.90 × 1.40 in |
| Logical (Boolean) Operation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Variable Regression | No |
| Trig/Log Functions | No |
| Base Number Calculations | No |
| Markup/Down Key | Yes |
| Complex Number Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Polar-Rectangular Conversio | No |
| Power Source(s) | Solar |
| Display Notation | Numeric |
| Calculators Display Type | LCD |
| Matrices | No |
| Bond Calculations | No |
| Grand Total Key | Yes |
| Hyperbolic Functions | No |
| Percent Add-On/Discount | Yes |
| Fraction Calculations | No |
| Display Angle | Fixed |
| Fraction/Decimal Conversion | No |
| Equation Editor | No |
| Metric Conversion | No |
| Double Zero Key | Yes |
| Ship Class Code | J |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | Battery |
| Replacement Batteries | Silver Oxide |
| Time-Value-of-Money | No |
| Time/Date | No |
| Square Root Key | Yes |
| Depreciation Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Item Count Function | No |
| Amortization | No |
| Backspace Key | Yes |
| Confidence Interval Calcula | No |
| +/- Switch Key | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Percent Key(s) | Yes |
| Decimal Function | Yes |
| Calculators Memory | 3-Key |
| Tax Calculation | Yes |
| Global Product Type | Basic Calculators |
| Cost/Sell/Margin | Yes |
| Number of Display Digits | 12 |
| Size | 4.87 x 6.87 |
| Display Characters Height | 17 mm |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Wall-Mountable | Yes |
| UPC | 013803141535 |
| MPN | 7438A023 |
| Brand | Canon® |










Reviews
There are no reviews yet.