Dishmate Manual Dish Liquid, Free and Clear, 25 oz Squeeze Bottle, 6/Carton
Login to View Prices
This highly effective ECOS PRO Dishmate manual dishwashing liquid cleans and cuts grease without drying out skin. The unique formulation leaves less residue on dishes for a quicker rinse time and reduction in water usage. The hypoallergenic, pH-balanced formula is made using sustainable, plant-derived surfactants. The product is free of dyes and is gray water and septic safe. Not tested on animals.
Additional information
| Weight | 11.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.50 × 8.50 × 9.00 in |
| Applicable Material | Plastic |
| Scent | Free & Clear |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Chemical Compound | Citric Acid |
| Product Packaging | Squeeze Bottle |
| Compliance Standards | USDA Certified Biobased 77% |
| Application | Manual Dishwashing Detergent |
| Dirt Types | Organic Materials |
| Volume Capacity | 25 oz |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Global Product Type | Manual Dishwashing Detergents |
| Green Information | Plant powered. Manufactured in a True Platinum Zero Waste Certified and USGBC LEED Zero Carbon and Energy Certified Facility. |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749174097217 |
| MPN | PL97216CT |
| Brand | ECOS® PRO |



















Reviews
There are no reviews yet.