Manual Pot and Pan Presoak and Detergent without Phosphate, Baby Powder Scent, Powder, 25 lb Box
Login to View Prices
Cream Suds® Dishwashing Detergent pot and pan presoak and detergent is designed for soaking tough, baked-on foods from pots and pans. Unique formula is effective on greasy soils and can be used on a wide variety of washable surfaces such as floors, walls, stainless steel, and countertops (0.5 to 1 cup per 4-gallon bucket). Pink color and baby powder scent.
Additional information
| Weight | 15.3700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.63 × 11.50 × 9.25 in |
| Applicable Material | Plastic |
| Chemical Compound | Contains No Phosphates |
| Special Features | No Phosphates |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Baby Powder |
| Capacity (Weight) | 25 lbs |
| Application | All-Purpose Cleaner |
| Physical Form | Powder |
| Product Packaging | Box |
| Ship Class Code | B |
| Dirt Types | Organic Matter |
| Global Product Type | Manual Dishwashing Detergents |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 850017436107 |
| MPN | 02120 |
| Brand | Cream Suds® |












Reviews
There are no reviews yet.