DesignJet T2600dr 36″ Wide Format PostScript Multifunction Inkjet Printer
Login to View Prices
Out of stock
Create highly efficient teams with the most compact, quiet MFP that supports collaboration with a smart interface and access to shared folders. Meet deadlines with the fastest print speed and the only automatic print stacking. Dynamic security enabled printer. Only intended to be used with cartridges using an HP original chip. Cartridges using a non-HP chip may not work, and those that work today may not work in the future.Package Includes: Printer Stand; Media Bin; (2) Spindles; Printheads; Introductory Ink Cartridges; User Guide; Power Cords
Additional information
| Weight | 308.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58.70 × 30.30 × 31.70 in |
| Ship Class Code | H |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Wireless Printing | No |
| Network Capable | Yes |
| Network Types | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Height | 30" |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Package Includes | Power Cords |
| Special Features | DesignJet T2600 36" PostScript |
| Connector/Port/Interface | Ethernet |
| Maximum Paper Size | 36 x 48 |
| Model Name/Number | DesignJet T2600 36" PostScript |
| Depth | 49" |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Emulations | TIFF |
| Operating System Compatibil | Windows® |
| PC Free Printing | Yes |
| Wide Format Print Width | 36" |
| B&W or Color Output | Color |
| Standard Memory | 128 GB |
| Print Resolution (Color) (W | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (W | 2400 x 1200 dpi |
| Paper Feeder Type | Sheet Feed |
| Width | 55" |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 193808346620 |
| MPN | 3EK15A#B1K |
| Brand | HP |














Reviews
There are no reviews yet.