DesignJet HD Pro2 44″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
Login to View Prices
Out of stock
Quickly print and scan maps, drawings, POP graphics/displays, posters, photos, and more with the HP DesignJet HD Pro 2 44″ MFP. See high-quality results delivered efficiently and securely. Accelerate workflows. Save scans as PDF, TIFF, JPEG or DWF files. Do batch scanning. Create multipage PDFs. Protect printers/data from unauthorized access with HP Secure Boot, whitelisting and a 500 GB encrypted hard disk. Reproduce colors with excellent accuracy with CCD technology that enables high quality color scanning and copying.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 511.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 77.00 × 50.00 × 30.00 in |
| Ship Class Code | H |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Capable | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Emulations | TIFF |
| Maximum Paper Size | 44" |
| Wide Format Print Width | 44" |
| B&W or Color Output | Color |
| Print Resolution (Black) (W | 2400 x 1200 |
| Print Resolution (Color) (W | 2400 x 1200 |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Standard Memory | 128 GB |
| Model Name/Number | DesignJet HD Pro2 44" |
| Network Types | 802.11 b/g/n Wireless |
| Width | 70.9" |
| Network Ready | Yes |
| Height | 39.3" |
| Depth | 27.4" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Printers Carriage | Wide |
| UPC | 193905111152 |
| MPN | 2QX51D#BCB |
| Brand | HP |















Reviews
There are no reviews yet.