Deluxe Wardrobe Cabinet, 36w x 24d x 78h, Sand
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
TNN7824WSD
Categories: File & Storage Cabinets, Furniture
Commercial grade deluxe wardrobe assembled steel storage cabinet. Fully assembled and ready for immediate use. Built with premium quality steel and reinforced doors for long-term performance at an attractive price. Two brushed chrome handles. Right handle uses three-point keyed locking to secure both doors. Two openings. Coat rod for garment storage. Storage cabinet is electrostatically painted with a tough, long lasting powder finish to ensure years of lasting beauty.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 164.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.00 × 38.00 × 81.50 in |
| Overall Width | 36" |
| Compliance Standards | SCS Indoor Advantage Gold Certified |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 19% |
| Global Product Type | Armoires & Wardrobe Cabinets |
| Overall Height | 78" |
| Material(s) | Heavy Gauge Steel |
| Shelf Capacity (Weight) | 200 lbs |
| Overall Depth | 24" |
| Total Recycled Content Perc | 25% |
| Ship Class Code | S |
| Number of Shelves | 1 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 6% |
| Color(s) | Sand |
| UPC | 50044767104217 |
| MPN | 7824W-SND |
| Brand | Tennsco |
Be the first to review “Deluxe Wardrobe Cabinet, 36w x 24d x 78h, Sand” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.