Salt Box, 28 gal, 23.75 x 15.75 x 23.75. Dove Gray
Login to View Prices
99 in stock
SKU:
SUABMBX300D
Categories: File & Storage Cabinets, Furniture
Tired of cluttered storage spaces and flimsy containers? This durable, corrosion-free multi-purpose box is your ultimate solution for keeping contents accessible for any season. From keeping the pathways clear at your home or business to organizing your garage, it is perfect for storing up to 300 lbs of rock salt, sand, dirt and more.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 23.75 × 15.88 in |
| Color(s) | Dove Gray |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Opening Size | 19.3" x 11.56" |
| Overall Inner Height | 22" |
| Overall Inner Depth | 13.25" |
| Global Product Type | Outdoor Storage Boxes |
| Interior Volume Capacity | 28 gal |
| Overall Inner Width | 21" |
| Overall Outer Height | 23.75" |
| Overall Outer Depth | 15.75" |
| Overall Outer Width | 23.75" |
| Material(s) | Resin |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 044365030869 |
| MPN | BMBX300D |
| Brand | Suncast Commercial® |
Be the first to review “Salt Box, 28 gal, 23.75 x 15.75 x 23.75. Dove Gray” Cancel reply




















Reviews
There are no reviews yet.