Dell Premier KM900 Keyboard and Mouse – USB Type A Scissors Wireless Bluetooth/RF 5.1 2.40 GHz Keyboard – Graphite – USB Type A Wireless Bluetooth/RF Mouse – 8000 dpi – 7 Button – Scroll Wheel – Graphite – Multimedia, Programmable, Calculator, Mute, Play/Pause, Print, Adjustable Backlighting Hot Key(s) – Compatible with PC, Mac
- Wireless keyboard/keypad connectivity technology for optimal performance with maximum feasibility
- Using featured scrolling wheel you can control text size, image zoom or open or close tabs in a swift
- Keypad & Mouse provides an affordable storage solution for your PC
Additional information
| Backlight | Yes |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Wireless Op | 2.40 GHz |
| Product Line | Premier |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Additional Warranty Informa | 3 years Advanced Exchange Service |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Keyboard/Keypad Color | Graphite |
| Pointing Device Color | Graphite |
| Number of Total Buttons | 7 |
| Product Type | Keypad & Mouse |
| Pointing Device Width | 3.54" |
| Keyboard/Keypad Features | Programmable Keys,Low Battery Indicator,Numeric Keypad |
| Product Model | KM900 |
| Operating System Compatibil | Windows 10,Windows 11,Windows 7,Windows 8.1,ChromeOS,Android,Mac OS,Red Hat Enterprise Linux 8,Ubuntu 18.04 |
| Pointing Device Depth | 4.99" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.31" |
| Pointing Device Weight (App | 4.53 oz |
| Hot Keys | Multimedia,Programmable,Calculator,Mute,Play/Pause,Print,Adjustable Backlighting |
| Keyboard/Keypad Weight (App | 1.60 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.79" |
| Package Contents | <ul><li> Premier KM900 Keyboard and Mouse</li><li> Combo USB-C Charging Cable (USB-C to USB-C)</li><li> Dell Secure Link USB Receiver</li><li> Documentation</li></ul> |
| Movement Resolution (dpi) | 8000 |
| Pointing Device Height | 1.80" |
| Keyboard/Keypad Wireless Te | Bluetooth/RF |
| Pointing Device Wireless Te | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivit | Wireless |
| Keyswitch Technology | Scissors |
| Pointing Device Host Interf | USB Type A |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Keyboard/Keypad Height | 0.81" |
| Pointing Device Connectivit | Wireless |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Website Addres | |
| Keyboard/Keypad Host Interf | USB Type A |
| UPC | 0 |
| MPN | KM900-GR-US |
| Brand | Dell |





















Reviews
There are no reviews yet.