Logitech Mk320 Wireless Desktop Combo with Media Shortcuts
Login to View Prices
Logitech MK320 Wireless Desktop Combo with Media Shortcuts – USB Wireless RF 2.40 GHz Keyboard – 115 Key – Black – USB Wireless RF Mouse – Optical – Scroll Wheel – Black – Multimedia, Calculator, Media Player, Email Hot Key(s) – AA, AAA – Compatible with Computer for PC – 1 Pack
Additional information
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Battery Size Supported | AAA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Number Of Batteries Supported | 3 |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 32.81 ft, 2.40 GHz |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Included | Yes |
| Pointing Device Wireless Oper | 32.81 ft, 2.40 GHz |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.55" |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.20" |
| Pointing Device Height | 1.54" |
| Pointing Device Width | 2.36" |
| Pointing Device Depth | 3.89" |
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 1.30 lb |
| Pointing Device Weight (Appro | 2.65 oz |
| Operating System Compatibility | ChromeOS |
| Maximum Battery Run Time Keyb | 1.2 Year |
| Maximum Battery Run Time Poin | 5 Month |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Logitech |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK320 |
| Product Name | MK320 2.4 GHz Wireless Desktop Set |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Product Line | Wireless Desktop |
| System Requirements | <ul><li>Windows®, XP, Windows Vista®, Windows 7, or Windows 8</li><li>USB port</li></ul> |
| Hot Keys | |
| Manufacturer Part Number | 920-002836 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | 2.4 GHz Wireless Desktop MK320 Set offers up to a 10 meter range, even in the most crowded wireless environments, plus 128-bit AES encryption for the keyboard. The sculpted wireless mouse is comfortable for home and easy to take with you for your notebook. Simply snap the receiver on the mouse and go. Both keyboard and mouse offer extended battery life. Wireless desktop features instant-access hot keys to watch videos, listen to music, or launch applications including your calculator, email program, media player and more without installing software. Full-size keyboard features low-profile keys and an integrated number pad. |
| Movement Detection | Optical |
| Number Of Keys | 115 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Power Source | Battery |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Package Contents | <ul><li>Wireless Desktop MK320 Keyboard and Mouse</li><li>USB receiver</li><li>USB range extender</li><li>2 x AA (keyboard) batteries</li><li>1 x AA (mouse) battery , (pre-installed)</li><li>User documentation</li></ul> |
Logitech MK320 Wireless Desktop Combo with Media Shortcuts
Login to View Prices
2.4 GHz Wireless Desktop MK320 Set offers up to a 10 meter range, even in the most crowded wireless environments, plus 128-bit AES encryption for the keyboard. The sculpted wireless mouse is comfortable for home and easy to take with you for your notebook. Simply snap the receiver on the mouse and go. Both keyboard and mouse offer extended battery life. Wireless desktop features instant-access hot keys to watch videos, listen to music, or launch applications including your calculator, email program, media player and more without installing software. Full-size keyboard features low-profile keys and an integrated number pad.
- Logitech? Advanced 2.4 GHz wireless connectivity gives you the reliability of a cord plus wireless convenience and freedom?fast data transmission, virtually no delays or dropouts, and wireless encryption.
- You can go 24 months for the keyboard and 12 months for the mouse without the hassle of changing batteries.* And the on/off switch on each device puts its power management directly in your hands. * Keyboard battery life calculation based on an estimated two million keystrokes/year in an office environment. User experience may vary. Mouse battery life may vary based on user and computing conditions.
- The portable mouse with plug-and-forget nano-receiver storage lets you stay as connected as you want to be as you roam around your home, in the office, and all points in between.
- The keyboard?s sleek and stylish design features low-profile, whisper-quiet keys that make for a supremely comfortable typing experience that will make your fingers happy.
- Want to turn play your favorite movie, skip a boring song or jump to Taobao? It?s all at your fingertips with 11 hot keys and 4 programmable F-keys that give you instant access to your favorite multimedia options,
Additional information
| Keyboard/Keypad Host Interf | USB |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Width | 17.55" |
| Pointing Device Depth | 3.89" |
| Hot Keys | Multimedia,Calculator,Media Player,Email |
| Keyboard/Keypad Depth | 7.20" |
| Keyboard/Keypad Weight (App | 1.30 lb |
| Pointing Device Host Interf | USB |
| Number of Keys | 115 |
| Pointing Device Height | 1.54" |
| Package Contents | <ul><li>Wireless Desktop MK320 Keyboard and Mouse</li><li>USB receiver</li><li>USB range extender</li><li>2 x AA (keyboard) batteries</li><li>1 x AA (mouse) battery (pre-installed)</li><li>User documentation</li></ul> |
| Operating System Compatibil | Windows 10,Windows 11,ChromeOS |
| Product Model | MK320 |
| Battery Size Supported | AA,AAA |
| Product Line | Wireless Desktop |
| Manufacturer | Logitech |
| Battery Included | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Keyboard/Keypad Features | Low-profile Keys |
| Pointing Device Wireless Te | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Te | RF |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Wireless Op | 2.40 GHz |
| Pointing Device Width | 2.36" |
| Pointing Device Weight (App | 2.65 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivit | Wireless |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Platform Supported | PC |
| Pointing Device Connectivit | Wireless |
| Movement Detection | Optical |
| Packaged Quantity | 1 |
| Keyboard/Keypad Height | 0.80" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 920-002836 |
| Brand | Logitech |


















Reviews
There are no reviews yet.