The CyberPower ST425 uninterruptible power supply (UPS) system provides battery backup and surge protection for lightning-induced surges and other power events that can damage electronic equipment. This unit delivers enough battery backup to power connected electronics through utility power failure and enough runtime to perform a graceful shutdown to protect against the loss of data and damage to valuable electronics during longer outages. Including a sleek design, this UPS is perfect for all your home office and entertainment needs, including computers, gaming consoles, and broadband routers.
- Battery Backup – Supplies power long enough for equipment to properly shut down when utility power fails. Helps prevent loss of data and minimizes the component stress caused by a hard shutdown
- Surge Protection- Diverts excess voltage away from sensitive electronic equipment during an AC power surge or power spike to prevent damage.
- GreenPower UPS™ High-Efficiency Design – Reduces power consumption by utilizing a compact charger and power inverter to create an ultra-efficient backup power system for home and office use.
Additional information
| Weight | 3.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.20 × 8.30 × 4.50 in |
| Product Series | Standby UPS |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Typical Battery Recharge Ti | 8 Hour |
| Hot Swappable | No |
| Backup/Run Time (Full Load) | 1.50 Minute |
| Load Capacity (VA) | 425 VA |
| Product Type | Standby UPS |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Form Factor | Compact |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Load Capacity (Watt) | 260 W |
| Input Voltage Range | 96 V AC – 140 V AC |
| Transfer Time | 8 ms |
| Package Contents | <ul> <li>Standby ST425 425VA Compact UPS</li> <li>User Manual</li> </ul> |
| Product Model | ST425 |
| Application/Usage | Desktop Computer,Network,VoIP |
| Manufacturer Website Addres | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | ST425 |
| Brand | CyberPower |




















Reviews
There are no reviews yet.