Tripp Lite by Eaton 550VA 300W Line-Interactive UPS – 8 NEMA 5-15R Outlets, AVR, 120V, 50/60 Hz, USB, Desktop/Wall Mount – Battery Backup
Login to View Prices
AVR Series Line-Interactive UPS System offers 550VA ultra-compact line-interactive protection for PCs and workstations. System maintains 120 volt nominal output over an input range of 83 to 147 volts. Workstation-optimized features include USB port (HID-PDC compliant), single-line telephone/DSL surge suppression, space-saving right-angle input plug, four battery/surge-protected outlets and four additional surge-only outlets (8 total). USB port (included cable) works with free unattended shutdown software. Housing is mountable.
- 3-year limited warranty
- $100,000 Ultimate Lifetime Insurance
- High >95% efficiency with low BTU ratings saves electricity and lowers your energy costs
- Home-friendly alarm remains silent in backup mode, sounding only when imperative
- 8 NEMA 5-15R outlets power and protect PC, home theater or digital signage equipment
- Keeps AC power running during blackouts to allow time for file saves and safe shutdown
- Protects equipment against blackouts, brownouts, overvoltages, surges and line noise
Additional information
| Weight | 13.6900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 6.40 × 4.30 in |
| Battery Life | 6 Year |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Form Factor | Ultra-compact Desktop/Tower/Wall Mount |
| Product Series | AVR |
| DC System Voltage | 12 V DC |
| Phase | Single Phase |
| AVR Range | Boost +18% / Buck -15% |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 9 Minute |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) – 113°F (45°C) |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Maximum Operating Temperatu | 104°F (40°C) |
| Status Indicators | <p>2 Status LEDs; GREEN indicates power status and operating mode / RED indicates battery-low, overload, replace-battery and fault conditions</p> |
| AVR | Yes |
| Output Voltage | 110 V AC,115 V AC,120 V AC |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Surge Energy Rating | 316 J |
| Cord Length | 6 ft |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Typical Battery Recharge Ti | 8 Hour |
| Transfer Time | 6 ms |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Current | 12 A |
| Alarm | Battery Backup,Low Battery,Overload,Replace Battery,Fault |
| Additional Warranty Informa | <p>2-year warranty. $100,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA, Puerto Rico and Canada only).</p> |
| Energy Saving | Greater than 95% efficiency – GREEN UPS |
| Application/Usage | Printer,Speaker,Computer,Router,TV,Blu-ray Player,Gaming Console,ATM,Security System,Digital Signage,Media Center,Home/Office,Home Theater |
| Product Model | AVR550U |
| Package Contents | <ul> <li>Desktop/Wall Mount Battery Backup Outlets</li> <li>USB cable</li> <li>Owner's manual</li> </ul> |
| Software Included | PowerAlert UPS Monitoring Software |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Addres | |
| USB | Yes |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Number of Surge-only Outlet | 4 |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Load Capacity (VA) | 550 VA |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Battery & Surge O | 4 |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Limited Warranty | 3 Year Lifetime |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | AVR550U |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |





















Reviews
There are no reviews yet.