CyberPower PDU41004 Single Phase 100 – 240 VAC 15A Switched PDU
Login to View Prices
The CyberPower PDU41004, a 1U rackmount switched power distribution unit (PDU), provides 100-240V 15A output via 8 IEC-320 C13 receptacles from a single IEC-320 C14 input power plug.
- Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices
- Switch-free design safeguards against accidental power shutdown
- Provides local and remote control for individual and multiple outlets
- Enables offsite and onsite tracking of PDU vitals
- Provides immediate updates about power events via email, SMS text, or SNMP traps
- Includes 3-year limited warranty
- Delivers AC power to servers, equipment, and connected devices
- Switch-free design safeguards against accidental power shutdown
- Provides local and remote control for individual and multiple outlets
- Provides immediate updates about power events via email, SMS text, or SNMP traps
- Includes 3-year limited warranty
Additional information
| Weight | 4.6000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 1.80 in |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | IEC 60320 C14 |
| Input Voltage Range | 100 V AC – 240 V AC |
| Product Series | Switched PDU |
| Receptacle Detail | 8 x IEC 60320 C13 |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Product Type | PDU |
| Length | 17.1" |
| PDU Type | Switched |
| Input Current | 15 A |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Management | <ul> <li>IPv4</li> <li>TCP/IP</li> <li>UDP</li> <li>SNMPv1</li> <li>HTTP</li> <li>NTP</li> <li>DNS</li> <li>Telnet</li> <li>DHCP</li> <li>SMTP</li> <li>FTP</li> <li>IPv6</li> <li>SNMPv3</li> <li>HTTPs</li> <li>SSH</li> <li>SSL</li> <li>TLS</li> <li>LDAP(S)</li> <li>RADIUS</li> <li>Syslog</li> <li>CLI</li> <li>Windows AD</li> </ul> |
| Output Voltage Range | 100 V AC – 240 V AC |
| Mounting Orientation | Horizontal/Vertical |
| Manufacturer Website Addres | |
| Plug/Connector Detail | 1 x IEC 60320 C14 |
| Cord Length | 10 ft |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Energy Star | No |
| Product Model | PDU41004 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Rack Height | 1U |
| Receptacle Type | IEC 60320 C13 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | PDU41004 |
| Brand | CyberPower |
















Reviews
There are no reviews yet.