APC Basic Rack 10-Outlets 4.99 kVA PDU provide reliable power distribution via a single input with multiple output receptacles and distributes power from low amperage single phase circuits to higher-power 3-phase solutions.
- Resettable circuit breakers – Enables a quick recovery from overload events.
Additional information
| Weight | 5.6200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.00 × 17.50 × 1.70 in |
| Plug/Connector Type | NEMA L6-30P |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Product Type | PDU |
| Additional Warranty Informa | 2 years repair or replace |
| Input Voltage Range | 200 V AC – 240 V AC |
| Package Contents | <li>Basic Rack 10-Outlets 4.99 kVA PDU </li><li>Installation guide</li><li>Rack mounting brackets</li><li>User manual</li> |
| Power Rating (VA) | 4992 VA |
| Receptacle Detail | 10 |
| Manufacturer | Schneider Electric SA |
| Manufacturer Website Addres | |
| Input Voltage | 200 V,208 V,230 V |
| Cord Length | 12 ft |
| Product Line | Basic Rack |
| PDU Type | Basic |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Environmental Certification | RoHS |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | AP9571A |
| Brand | APC by Schneider Electric |













Reviews
There are no reviews yet.