PURELL® CS4 Hand Sanitizer Dispenser
Login to View Prices
PURELL® CS4 Hand Sanitizer Dispenser
PURELL® CS4 Hand Sanitizer Dispenser – Manual – 1.27 quart Capacity – Site Window, Refillable, Sanitary-sealed, Recyclable, Locking Mechanism, Durable, Wall Mountable – Graphite – 1Each
Additional information
| Weight | 1.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.81 × 6.12 × 6.50 in |
| Color(s) | Graphite |
| Width | 4.88" |
| Global Product Type | Manual Hand Cleaner Dispensers |
| Holds | 1,200 mL |
| For Use With | PURELL® CS4 Hand Sanitizer Refills |
| Depth | 8.19" |
| Height | 11.38" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | ADA Compliant |
| Ship Class Code | C |
| Mounting Details | Wall |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073852502305 |
| MPN | 5124-01 |
| Brand | PURELL® |
| product-type | Sanitizing Dispenser |
| volume-capacity | 1.27 quart |
| product-color | Graphite |
| color-family | Gray |
| product-material | ABS Plastic |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| certifications-standards | <p>MWBE</p> |
| brand-name | PURELL® |
| features | Wall Mountable |
| manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| product-model | CS4 |
| product-name | CS4 Hand Sanitizer Dispenser |
| manufacturer-part-number | 512401 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Push-style, hand sanitizer dispenser is reliable and easy to maintain with no batteries to change. Large sight window makes it easy to check refill level. AT-A-GLANCE refills provide the easiest way to see when refills need to be changed. Use the PURELL CS4 Hand Sanitizer Dispenser with 1200 ml. PURELL Hand Sanitizer refills. Sanitary Sealed PET refill bottle features a removable collar for easy recycling. The Lock or Not technology can convert the sanitizer dispenser to a locking system. Fully ADA-compliant dispenser is made of durable ABS plastic. It mounts to the wall with included adhesive tape or hardware. Mounting clearance is 8" from bottom of the dispenser to the surface. Multiple hole pattern allows use of existing wall holes.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069097505.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| operating-mode | Manual |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.