Kimberly-Clark Professional ICON Electronic Skin Care Custom Dispenser
Login to View Prices
Kimberly-Clark Professional ICON Electronic Skin Care Custom Dispenser
Kimberly-Clark Professional ICON Electronic Skin Care Custom Dispenser – Automatic – Hygienic, Touch-free, Refillable, Push Button, Key Lock – Metal – 1Each
Additional information
| Weight | 4.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.19 × 8.06 × 4.75 in |
| Height (Max) | 11.5" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Height | 11.5" |
| Mounting | Wall Mount |
| Interior Volume Capacity | 1.2 L |
| Global Product Type | Foam Soap Dispensers, Automatic |
| Soap Dispensers Type | For Foam |
| Ship Class Code | B |
| Width | 7.5" |
| Material(s) | Plastic |
| For Use With | 52788 |
| Special Features | No Faceplate/Case |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 00000000000000 |
| MPN | 54191 |
| Brand | Kimberly-Clark Professional* |
| product-type | Soap/Sanitizer Dispenser |
| product-color | Metal |
| color-family | Other |
| country-of-origin | Mexico |
| recycled | No |
| depth | 4" |
| brand-name | Kimberly-Clark Professional |
| features | Key Lock |
| manufacturer | Kimberly-Clark Corporation |
| product-name | ICON Electronic Skin Care Custom Dispenser |
| product-line | ICON |
| application-usage | Restroom |
| manufacturer-part-number | 54191 |
| marketing-information | <p>Part of a system with industry-leading innovation, the ICON Electronic Skin Care Custom Dispenser Chassis without faceplate effortlessly enhances the look of the restroom with an exclusive line of designer faceplates to help reimagine the restroom. Touchless operation is critical to maintaining the highest levels of hand-hygiene. This dispenser delivers up to 60,000 uses on one set of batteries. Use it with Kleenex Botanics Soap and Sanitizer or any Scott brand automatic skin care refills. The ICON Skin Care System delivers on the promise of adding style to hygiene. The ICON faceplate for the Dispenser Chassis is sold separately and must be purchased for the dispenser to operate.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072966456.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| operating-mode | Automatic |
| packaged-quantity | 1 Each |
| thickness | 11.5" |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.