Creative Carryouts Hinged Plastic Hot Deli Boxes, 8.75 x 6.2 x 2.2, Black/Clear, 200/Carton
Login to View Prices
1 in stock
SKU:
SCC844012PM94
Categories: Food Service, Food Trays, Containers & Lids
Attractive food boxes come with smooth, clear lids to enhance food presentation. One-piece package with easy-to-close lids adds speed and ease of use to the operation. Stackable design helps conserve space. Anti-fog lids make boxes an ideal choice for both hot and cold use. Durable leak guard closure provides security for grab-and-go applications. Microwaveable food boxes allow for ease of reheating.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 22.6700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.31 × 18.13 × 13.00 in |
| Microwave Safe | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hinged Lid (Yes/No) | Yes |
| Food Container Type | Hinged Lid Container |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material(s) | PS – Polystyrene |
| Material Type | Plastic |
| Color(s) | Black/Clear |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Depth | 6.2" |
| Height | 2.2" |
| Number of Compartments | 1 |
| Vented (Yes/No) | No |
| Width | 8.75" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165202854 |
| MPN | 844012-PM94 |
| Brand | SOLO® |
Be the first to review “Creative Carryouts Hinged Plastic Hot Deli Boxes, 8.75 x 6.2 x 2.2, Black/Clear, 200/Carton” Cancel reply








Reviews
There are no reviews yet.