Cotton Deck Mop, #16 White Cotton Head, 50″ Wood Handle, 12/Carton
Login to View Prices
24 in stock
SKU:
BWKCD50016S
Categories: Janitorial & Sanitation, Mops & Equipment
Boardwalk® Cotton Deck Mop is the perfect tool for keeping your deck clean, dry, and maintained. Each mop head is attached to a permanent, solid, natural wood handle for a steady and reliable grip. The fuller mop heads are constructed from white, economy, four-ply, cotton yarn for added absorbency. Built with a lightweight design that’s easy to carry and maneuver, making it great for daily use, indoors or outdoors.
Additional information
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 57.00 × 10.00 × 6.70 in |
| Mop Head Color | White |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mop Head Material | Cotton |
| Global Product Type | Wet Mops |
| Application | Deck |
| Mop Head Size | #16 |
| Handle Material(s) | Wood |
| Ship Class Code | B |
| Handle Length | 50" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507984566 |
| MPN | BWKCD50016S |
| Brand | Boardwalk® |
Be the first to review “Cotton Deck Mop, #16 White Cotton Head, 50″ Wood Handle, 12/Carton” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.