Compostable Paper Hot Cups, 8 oz, White/Green, 50/Pack
Login to View Prices
Serve hot drinks the sustainable and secure way. These cups are made with a plant-based lining that acts as a moisture barrier and prevents leaks. Enjoy or serve coffee, cappuccino, tea or hot chocolate with confidence. Whether you’re in the foodservice industry, managing an office or planning an event, SOLO® Compostable Paper Hot Cups offer a reliable option you can be proud of. Provide an interactive customer experience and display your sustainability commitment with a scannable QR code printed on the cup. Encourage customers to scan the QR code so they can learn more about how the PLA lining inside these cups creates a commercially compostable product. A variety of compatible snap-tight lids are available, but sold separately.
Additional information
| Weight | 0.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.19 × 3.19 × 16.56 in |
| Product Compostability Loca | Commercial Facility |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material Type | Paper |
| Color Family | White |
| Color(s) | White/Green |
| Theme | ProPlanet™ |
| Disclaimer Statement | Compostable in a commercial compost facility which may not exist in your community. Not suitable for backyard composting. |
| Green Information | Made with 100% renewable resources. |
| Product Compostability Cert | BPI Certified Compostable |
| Material(s) | Paper |
| Product Compostability Indi | Y |
| Cup Type | Hot Cup |
| Interior Volume Capacity | 8 oz |
| Global Product Type | Hot Drink Cups |
| For Use With | LB3081-00007, TL38B2-0004, TL38R2-0007 |
| Special Features | ProPlanet™ Seal—This product earns Dart's ProPlanet™ Seal because it meets ASTM requirements for commercial compostability. |
| Compliance Standards | ProPlanet™ Seal |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 041165016406 |
| MPN | 378PLA-PLANET |
| Brand | SOLO® |















Reviews
There are no reviews yet.