Command Large Picture Hanging Strips – 3.63″ Length – 8 / Pack – White
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Double-sided Strip |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.1" |
| Brand Name | Command |
| Durability | Damage Resistant |
| Features | Residue-free |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Large Picture Hanging Strips |
| Application/Usage | Decoration |
| Manufacturer Part Number | 17206ES |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Picture-hanging strips with Command Adhesive hold firmly where placed. Fasteners can be separated and reattached with the rubber resin adhesive. When removed, they come off cleanly without surface damage. Each set holds up to 4 lb. Liner is made of paper. Tape has a double-coat construction. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1034879215.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Tape Length | 3.63" |













