VELCRO® Removable Mounting Tape – 0.75″ Length x 0.75″ Width – 80 / Pack – White
Additional information
| Brand | Velcro Companies |
|---|---|
| Product Type | Mounting Tape |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | VELCRO® |
| Features | Removable |
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Product Name | Removable Mounting Tape |
| Application/Usage | Decorating |
| Manufacturer Part Number | 30171 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mounting squares feature a removable design to make it simple to hang an assortment of items with no damage to your wall or the item being displayed. Low-profile construction allows items to sit close to the wall to create a more natural look. Mounting squares are perfect for papers, photos, posters, decorative items and more.</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Pack |
| Tape Length | 0.75" |
| Tape Width | 0.75" |
VELCRO® Removable Mounting Tape – 0.63″ Dia – 195 / Pack – White
Additional information
| Brand | Velcro Companies |
|---|---|
| Product Type | Mounting Tape |
| Tape Diameter | 0.63" |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | VELCRO® |
| Features | Removable |
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Product Name | Removable Mounting Tape |
| Application/Usage | Decorating |
| Manufacturer Part Number | 30173 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mounting circles feature a removable design to make it simple to hang an assortment of items with no damage to your wall or the item being displayed. Low-profile construction allows items to sit close to the wall to create a more natural look. Mounting circles are perfect for papers, photos, posters, decorative items and more.</p> |
| Packaged Quantity | 195 / Pack |

















