Command Hook Trial Pack – Medium – 3 lb (1.36 kg) Capacity – 3.1″ Length – for Paint, Wood, Tile – Plastic – White – 50 / Carton
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Hook |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.1" |
| Width | 1.1" |
| Depth | 1.9" |
| Brand Name | Command |
| Length | 3.1" |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Hook Trial Pack – Medium |
| Application/Usage | Tile |
| Manufacturer Part Number | 17081CABPK |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Forget about nails, screws and tacks. Command Designer Hooks in a convenient Cabinet Pack are fast and easy to hang and hold a surprising amount of weight. Command Adhesive sticks to many surfaces, including paint, wood, tile and more yet comes off, leaving no holes, marks, sticky residue or stains. Rehanging is as easy as applying a Command Refill Strip so you can take down, move and reuse them again and again. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1030264324.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 50 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>1 x Individually packed Medium Hook and Strip per pack, 50 packs per box</li> </ul> |
| Weight Capacity | 3 lb (1.36 kg) |














