Colored Duct Tape, 3″ Core, 1.88″ x 20 yds, White
Login to View Prices
Available in a vibrant assortment of colors, Duck Tape® brand duct tape is the simple solution for your toughest or most creative craft and DIY projects. Use Color Duck Tape® to coordinate and match your latest fix around the house, decorate and customize your space or even make a colorful Duck Tape® wallet or rose. With the same trusted quality and durability as original silver duct tape, you can even use it for heavy-duty outdoor use, gardening, bundling, labeling and color-coding.
Additional information
| Weight | 0.5500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.25 × 4.25 × 1.88 in |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Width | 1.88" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Dispenser Included | No |
| Thickness | 9 mil |
| Length | 20 yds |
| Size | 1.88" x 20 yds |
| Backing Material | Polyethylene-Coated Cloth |
| Global Product Type | Duct Tape |
| Grade | Medium-Duty |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 075353035078 |
| MPN | 1265015 |
| Brand | Duck® |















Reviews
There are no reviews yet.