Coffee Table, Rectangular. 48 x 23.75 x 16, Stone Gray Top, Silver Base
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
SAFMRCFTSGY
Categories: Faculty & Office Furniture, SCHOOL SUPPLIES
Mirella™ Coffee Table features a contemporary design with slanted metal legs for a one-of-a-kind look. The unit comes complete with a bottom shelf for storage. Coordinates with Mirella™ Conference and Reception designs for a cohesive and professional look.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 68.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 51.75 × 28.00 × 5.50 in |
| Overall Depth | 23.75" |
| Top Material | Laminate |
| Edge Detail Profile | Straight Edge |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Silver |
| Overall Width | 48" |
| Top Shape | Rectangular |
| Color Family | Gray |
| Top Thickness | 1.62" |
| Top Color | Stone Gray |
| Global Product Type | Reception & Lounge Tables |
| Height (Max) | 16" |
| Maximum Weight Capacity | Supports up to 200 lbs evenly distributed |
| Base/Leg Material | Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Caster/Glide/Wheel | Glides |
| UPC | 10198860783724 |
| MPN | MRCFTSGY |
| Brand | Safco® |
Be the first to review “Coffee Table, Rectangular. 48 x 23.75 x 16, Stone Gray Top, Silver Base” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.