Coffee mate French Vanilla Gluten-Free Liquid Creamer – Single-Serve Tubs
Login to View Prices
28903 in stock
United Chair Shifter Guest Chair – Fabric Seat – Black Polypropylene Back – Polished Chrome Steel Frame – Abyss, Chrome – 2 Carton
Additional information
| Weight | 1.4900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 3.75 × 3.75 in |
| Attribute2Name | GREENGUARD Gold |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute12Name | No |
| Attribute3Name | Fabric |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Attribute30Name | F31E1CP01 |
| Adjustable Arm | Attribute7Value |
| Attribute24Name | United Chair |
| Attribute29Name | Office |
| Attribute28Name | Shifter |
| Attribute27Name | Shifter Guest Chair |
| Attribute31Name | |
| Back Color | Attribute10Value |
| Seat Depth | 17.75" |
| Attribute15Name | Canada |
| Frame Material | Attribute18Value |
| Attribute16Name | No |
| Attribute22Name | Polished Chrome |
| Attribute11Name | Mesh |
| Attribute32Name | Shifter Guest Chairs without arms offer flexible, adaptable and understated elegance that makes them a perfect fit with other collections. Add these chairs to your lobby or office for reliable seating with a cushioned, fabric-upholstered seat, polypropylene back and polished chrome frame. Black, polypropylene back is easy to clean. Sturdy, steel frame is made of 1/8" diameter tubing (14 to 16-gauge). Wall-saver legs help protect your walls. Nylon glides on the legs help protect your floor from scuffs. Stack chairs up to four high for easy transport and space-saving storage. Chairs are Greenguard certified to emit low chemical emissions. |
| Attribute33Name | 2 Carton |
| Attribute25Name | Stackable |
| Attribute14Name | Chrome |
| Attribute23Name | ANSI/BIFMA |
| Attribute13Name | Upholstered |
| Attribute20Name | 19" |
| Attribute26Name | Groupe Lacasse |
| Depth | 22.3" |
| Back Material | Attribute9Value |
| Maximum Seat Height | Attribute8Value |
| Attribute1Name | Chair |
| Height | 33" |
| Attribute17Name | No |
| UPC | #N/A |
| MPN | 35170 |
| Brand | Groupe Lacasse |















Reviews
There are no reviews yet.