Genuine Joe Food Storage Bags
Login to View Prices
84 in stock
KFI Mocha Indoor/Outdoor Furniture – 22″ x 23″ x 33.8″ , 25.5″ Arm
Additional information
| Weight | 40.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.54 × 14.17 × 11.81 in |
| Attribute24Name | <p>Polyvinyl Chloride (PVC) Glide</p> |
| Attribute22Name | |
| Attribute23Name | Eveleen Outdoor Chair creates a chic yet comfortable outdoor space. Durable aluminum and polywood slats are corrosion-resistant and fade-resistant to withstand the elements. Fully welded connections and powder-coated, square, aluminum tubing provide strong, stable support. Curved, synthetic polymer seat and back enhance comfort. PVC glides protect floors from damage. Use fixed arms to sit in a relaxed position. |
| Attribute1Name | Armchair |
| Frame Color/Finish | Attribute7Value |
| Attribute12Name | Powder Coated Aluminum |
| Seat Color/Finish | Attribute8Value |
| Attribute3Name | Synthetic Polymer |
| Back Color | Mocha |
| Back Material | Synthetic Polymer |
| Dimensions | 25.5" Height – Arm |
| Manufacturer Part Number | 5601SLMA |
| Attribute13Name | 300 lb |
| Attribute17Name | 5601 |
| Attribute15Name | Padded Arm |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute20Name | Outdoor |
| Attribute16Name | KFI Seating |
| Attribute14Name | KFI |
| Attribute25Name | 1 Each |
| Attribute26Name | 5 Year |
| Attribute11Name | No |
| Product Name | Attribute18Value |
| Attribute2Name | Aluminum |
| Country of Origin | Attribute9Value |
| Recycled | Attribute10Value |
| UPC | #N/A |
| MPN | 11577CT |
| Brand | KFI Seating |















Reviews
There are no reviews yet.