Holland Bar Stools Stool 3210 Lynn Saddle Bar Stool
- SKU: HBC321025ESBK
Login to View Prices
28903 in stock
Holland Bar Stools Stool 3210 Lynn Saddle Bar Stool
Holland Bar Stools Stool 3210 Lynn Saddle Bar Stool – Black Vinyl, Foam Seat – Espresso Frame – Four-legged Base – 2 / Carton
Additional information
| Weight | 1.4900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 3.75 × 3.75 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute12Name | No |
| Attribute13Name | No |
| Manufacturer | Holland Bar Stools Co. |
| Attribute2Name | 4 |
| Attribute28Name | 3 Year |
| Seat Width | 18" |
| Attribute1Name | Sitting Stool |
| Attribute27Name | 2 / Carton |
| Attribute3Name | Solid Beech |
| Seat Depth | 12" |
| Attribute17Name | Holland Bar Stools |
| Product Name | Stool 3210 Lynn Saddle Bar Stool |
| Attribute20Name | 3210 |
| Attribute16Name | 500 lb |
| Attribute15Name | Espresso |
| Attribute25Name | |
| Attribute22Name | Lynn |
| Attribute23Name | Bar |
| Attribute26Name | <p>3210 Lynn Saddle Bar/Counter Stool seamlessly fits with any decor. Solid beech legs in an Espresso finish complement the textured, black vinyl upholstery that is easy to clean. Nail-head trim rounds the seat, accentuating the stool's lines. Ultra-comfortable saddle seat is built to last with a high-quality, dense foam cushion. Generous seat measures 18" wide x 12" deep. The Lynn stool is built to the highest standards and comes to you ready to use – straight out of the box. Maximum weight limit is 500 lb.</p> |
| Attribute11Name | China |
| Attribute14Name | 25" |
| Attribute24Name | 321025ESBK |
| UPC | #N/A |
| MPN | 35170 |
| Brand | Holland Bar Stools Co. |
| product-type | Sitting Stool |
| number-of-legs | 4 |
| base-material | Solid Beech |
| seat-material | Foam |
| chair-seat-type | Counter Stool |
| seat-color | Black |
| base-shape | Four-legged |
| seat-feature | Saddle |
| country-of-origin | China |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| height | 25" |
| maximum-load-capacity | 500 lb |
| brand-name | Holland Bar Stools |
| features | Comfortable |
| product-model | 3210 |
| product-line | Lynn |
| application-usage | Bar |
| manufacturer-part-number | 321025ESBK |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>3210 Lynn Saddle Bar/Counter Stool seamlessly fits with any decor. Solid beech legs in an Espresso finish complement the textured, black vinyl upholstery that is easy to clean. Nail-head trim rounds the seat, accentuating the stool's lines. Ultra-comfortable saddle seat is built to last with a high-quality, dense foam cushion. Generous seat measures 18" wide x 12" deep. The Lynn stool is built to the highest standards and comes to you ready to use – straight out of the box. Maximum weight limit is 500 lb.</p> |
| limited-warranty | 3 Year |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.