Coffee mate French Vanilla Gluten-Free Liquid Creamer – Pump Bottle
Login to View Prices
KFI 2300 Kool Series – Navy Polypropylene Seat – Navy Polypropylene, Aluminum Alloy Back – Silver, Powder Coated Steel Frame – Four-legged Base – Armrest – 1 Each
Additional information
| Weight | 3.3400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.75 × 4.25 × 4.25 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute23Name | 20.5" |
| Seat Color | Attribute7Value |
| Attribute41Name | 15 lb |
| Attribute39Name | <ul><li>2300 Kool Series</li><li>Ganging</li></ul> |
| Attribute37Name | 2300 Series Kool Chair creates a fun, comfortable environment in any space. Perforated back offers an attractive design that enhances circulation and airflow. Radius conforms to your back for maximum comfort. Silver, powder-coated frame contrasts the bold color of the polypropylene seat and back for a creative, interesting look. Back supports made with injection aluminum alloy enhance durability. Stack chairs up to 15 high to save storage space. |
| Attribute32Name | 2300 Kool Series |
| Attribute31Name | 2300 |
| Attribute26Name | GSA |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Attribute11Name | 14" |
| Back Color | Attribute10Value |
| Recycled | Attribute18Value |
| Attribute14Name | Silver |
| Attribute20Name | 30% |
| Attribute12Name | 18.50" |
| Attribute27Name | 400 lb |
| Attribute28Name | KFI |
| Attribute24Name | 21.3" |
| Attribute36Name | |
| Attribute30Name | KFI Seating |
| Attribute33Name | Kool |
| Attribute38Name | 1 Each |
| Attribute25Name | Powder Coated |
| Attribute35Name | 2300SLP03 |
| Attribute3Name | 18" |
| Attribute40Name | Lifetime |
| Attribute15Name | Yes |
| Seat Thickness | 0.24" |
| Attribute2Name | Polypropylene |
| Attribute13Name | Four-legged |
| Attribute16Name | Taiwan |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Attribute29Name | Durable |
| Recycled Content | 100% |
| Frame Material | Steel |
| Attribute17Name | Stackable |
| Back Material | Attribute9Value |
| Maximum Seat Height | Attribute8Value |
| Attribute22Name | 31" |
| Attribute1Name | Chair |
| UPC | #N/A |
| MPN | 31803 |
| Brand | KFI Seating |















Reviews
There are no reviews yet.