Lysol Crisp Linen Disinfectant Spray
Login to View Prices
Eurotech Dakota 9011 Stacking Chair – Vine Fabric Seat – Vine Fabric Back – Steel Frame – Four-legged Base – 1 Each EUT901125 Lysol Crisp Linen Disinfectant Spray Eurotech Dakota 9011 Stacking Chair – Vine Fabric Seat – Vine Fabric Back – Steel Frame…
Eurotech Dakota 9011 Stacking Chair – Vine Fabric Seat – Vine Fabric Back – Steel Frame – Four-legged Base – 1 Each
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute37Name | Lifetime |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute17Name | Taiwan |
| Attribute12Name | Vine |
| Attribute20Name | 1% |
| Attribute36Name | <ul><li>2 x Sled Base</li><li>1 x Seat Cushion</li><li>1 x Seat Plastic Cover</li><li>1 x Back Cushion</li><li>1 x Back Plastic Cover</li><li>2 x Steel Bar</li><li>4 x Backrest Screw (Short)</li><li>4 x Seat Screw (Longer + Washer)</li></ul> |
| Marketing Information | Dakota Guest Stacking Chair with Curved Arms is perfect for waiting areas, offices, exam rooms and more. Thick, padded, fabric seat and back provide enhanced support. Sturdy, steel frame construction creates durable, stable seating. Curved armrests help your guests relax during prolonged periods of sitting. Stackable design allows you to stack up to four chairs for space-saving storage. Multipurpose chair is Greenguard certified with low chemical emissions to help manage indoor air quality. |
| Attribute32Name | 9011BSSVIN |
| Attribute15Name | 2" |
| Seat Color | Attribute9Value |
| Recycled | Attribute18Value |
| Attribute29Name | 9011 |
| Attribute30Name | Dakota 9011 Stacking Chair |
| Attribute16Name | Four-legged |
| Attribute11Name | Fabric |
| Chair/Seat Type | Attribute8Value |
| Attribute2Name | 4 |
| Seat Depth | 18" |
| Attribute22Name | Steel |
| Attribute31Name | dakota |
| Attribute25Name | 20" |
| Attribute27Name | Sturdy |
| Attribute23Name | 32" |
| Attribute24Name | 25.8" |
| Attribute38Name | 30 lb |
| Attribute14Name | 18.50" |
| Maximum Seat Height | Attribute10Value |
| Attribute35Name | 1 Each |
| Attribute13Name | 13.50" |
| Recycled Content | 75% |
| Seat Thickness | Attribute7Value |
| Attribute26Name | Eurotech |
| Attribute28Name | The Raynor Group, Inc |
| Attribute33Name | |
| Attribute3Name | GREENGUARD |
| Assembly Required | Yes |
| Seat Width | 19.50" |
| Attribute1Name | Chair |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | The Raynor Group, Inc |















Reviews
There are no reviews yet.