Choice Counter Foodservice Wiper, 1-Ply, 12 x 21, Pink/White, 200/Carton
Login to View Prices
SaniWorks Choice Counter Foodservice Wipers are more sanitary than bar mops and linen towels. Lower cost in use versus terry/linen rental towels. Ideal for restaurants, c-stores, grocery, healthcare facilities, hospitality and schools.
Additional information
| Weight | 3.6500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.60 × 11.30 × 6.70 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Application | Foodservice |
| Length | 12" |
| Product Packaging | Carton |
| Ship Class Code | C |
| Number of Towels/Wipes Per | 200 |
| Color(s) | Pink/White |
| Dirt Types | Crumbs |
| Applicable Material | Foodservice Surfaces |
| Material(s) | Poly/Rayon |
| Global Product Type | Reusable Towels & Wipes |
| Towel/Wipe Type | Quarterfold |
| Number of Plies | 1 |
| Width | 21" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 10075289552738 |
| MPN | N-F110QCP |
| Brand | SaniWorks® |













Reviews
There are no reviews yet.