Chill-Its 6500 Wrist Sweatband – Black – Cotton – 48 / Carton
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Sweatband |
| Product Color | Black |
| Product Material | Cotton |
| Country Of Origin | China |
| Height | 8.8" |
| Width | 0.8" |
| Brand Name | Chill-Its |
| Length | 3.8" |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 6500 |
| Product Name | 6500 Wrist Sweatband |
| Manufacturer Part Number | 12402 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>6500 Wrist Sweatbands absorb sweat and keep perspiration away from hands. Made from thick, terry cotton cloth, sweatbands provide a level of safety with their no-slip measure. They avoid danger by eliminating sweat to the hands that could otherwise create issues or injuries on the job or during recreational activities. Elastic material maintains a snug fit so you will not continuously pull sweatbands up or down. Pack includes a sweatband for each wrist.</p> |
| Packaged Quantity | 48 / Carton |
| Weight (Approximate) | 1.28 oz |











