Chalkboard and Whiteboard Cleaner, 19 oz Aerosol Spray, 12/Carton
Login to View Prices
171 in stock
SKU:
AMR1001403
Categories: Boards & Board Accessories, SCHOOL SUPPLIES
Medium-foam, water-based product clings to vertical surfaces enabling quick chalkboard and whiteboard cleaning. Restores surface and removes ghosting. Unique 360-degree valve allows you to spray from any angle. Nonflammable; ozone-safe and low in VOC content.
Additional information
| Weight | 20.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.08 × 10.08 × 10.08 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Dry Erase Board Cleaners/Conditioners |
| Application | Dry Erase Board Cleaner/Conditioner |
| Applicable Material | Whiteboard |
| Scent | Floral |
| Physical Form | Foam |
| Ship Class Code | B |
| Dirt Types | Dust |
| Product Packaging | Aerosol Spray |
| Volume Capacity | 19 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 723783200015 |
| MPN | 1001403 |
| Brand | Misty® |
Be the first to review “Chalkboard and Whiteboard Cleaner, 19 oz Aerosol Spray, 12/Carton” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.