Cascades Pro Pro Perform Standard Toilet Paper

Login to View Prices
Cascades PRO PRO Perform Standard Toilet Paper – 2 Ply – 4.25″ x 4″ – 400 Sheets/Roll – 4.50″ Roll Diameter – Latte – Strong, Absorbent – For Industry, School, Food Service – 80 / Carton
Additional information
| Brand | Cascades |
|---|---|
| Product Type | Bathroom Tissue |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Full Size | 4.25" x 4" |
| Sheets Per Roll | 400 |
| Product Color | Latte |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.64" |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 100% Fiber |
| Post Consumer Waste% | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <ul><li>EcoLogo Certified</li> <li>Green Seal Certified</li> </ul> |
| Brand Name | Cascades PRO |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Cascades |
| Product Name | PRO Perform Standard Toilet Paper |
| Product Line | Perform |
| Application/Usage | Food Service |
| Manufacturer Part Number | B400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Two-ply bathroom tissue features an environmentally friendly design that's made with a high percentage of post-consumer material to provide a sustainable choice for your employees and guests. Strong, absorbent material offers reliable performance to minimize wasteful use. Each roll is individually wrapped to protect from dust and debris when stored. Tissue is perfect for retail shops, industrial facilities, schools, foodservice venues and more. Bathroom tissue is designed for use in standard toilet roll dispensers (sold separately).</p> |
| Packaged Quantity | 80 / Carton |
| Maximum Roll Diameter | 4.50" |
| Weight (Approximate) | 25.90 lb |







