Carson Dellosa Education Prek-Grade 5 Deluxe Hundred Board Pocket Chart
Login to View Prices
Carson Dellosa Education PreK-Grade 5 Deluxe Hundred Board Pocket Chart – Theme/Subject: Learning – Skill Learning: Mathematics, Color Matching – 4-11 Year – 1 Each
Additional information
| Brand | Carson Dellosa Education |
|---|---|
| Product Type | Educational Pocket Chart |
| Theme/Subject | Learning |
| Skill Learning | Color Matching |
| Grade | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Nylon |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 26" |
| Width | 26" |
| Depth | 0.3" |
| Recommended Age | 4-11 Year |
| Brand Name | Carson Dellosa Education |
| Features | Storage Pocket |
| Manufacturer | Carson Dellosa Education |
| Product Name | PreK-Grade 5 Deluxe Hundred Board Pocket Chart |
| Manufacturer Part Number | 158157 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Help students learn to count to 100 with this pocket chart. Chart includes more than 200 cards that include color-coded cards to help teach skip counting to the 2s, 3s, 5s and 10s. Pocket chart is designed for ages 4 through 11.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Additional Information | 2001-05-01T05:00:00.000Z |











